وکیل خانواده | وکیل پایه یک دادگستری

وکیل خانواده وکیل پایه یک دادگستری

مهارت، تخصص، تجربه و تیزهوشی یک وکیل دادگستری و نیز سرعت بخشی به روند انجام کار گرچه در دعاوی و پرونده های دیگر تأثیر مهمی در نتیجه ی دعوا می تواند داشته باشد، اما در دعاوی و پرونده های خانواده، موضوع قدری متفاوت است. در صحبت با یکی از قضات مجتمع قضایی خانواده، ایشان فرمودند در پرونده ای که علیه وی در دادسرای انتظامی قضات مطرح شده بود، کیفرخواست صادر گردیده است. وقتی دلیل را پرسیدم گفتند: به دلیل “تعجیل در صدور حکم طلاق” (گواهی عدم امکان سازش)

در پرونده های متعددی که در دعاوی و پرونده های خانواده به عنوان وکیل یکی از زوجین حضور داشته ام (وکیل خانواده)، بارها شاهد بوده ام که وکیل طرف مقابل، از هر حیله و راهی برای رسیدن به مقصود استفاده می کند و گاهی حتی ذره ای زحمت تشکیل جلسه برای صلح و سازش را به خود نمی دهند. به طور کلی، تسریع در به نتیجه رساندن دعاوی شاید فی نفسه خوب و پذیرفته شده باشد اما مواردی را مخصوصا در دعاوی خانواده (به عنوان وکیل خانواده)، به طور ویژه، تجربه کرده ام که قدری تأخیر و کند کردن روند انجام کار، از وقوع یک طلاق و یک جدایی و یک از هم پاشیدگی خانواده جلوگیری کرده است.

البته ناگفته نماند که اصرار بسیاری از زوجین بر تسریع کار و عجله داشتن در به ثمر رسیدن طلاق، و ثبت آن در دفترخانه طلاق، گاهی ذهن وکیل را مختل می کند و باعث بروز مشکلاتی می شود. زن یا مردی که یک روز با شور و اشتیاق وصف ناپذیر، اصرار بر تسریع ازدواج داشتند، اینک هم به همان اندازه و حتی بیشتر، اصرار بر طلاق آنهم از نوع خیلی سرعتی دارند. به طوری که ملاحظه شده گاهی خوشحالی ناشی از طلاق، بسیار بیشتر و عمیق تر از خوشحالی ناشی از ازدواج بوده است! در هر حال، این واقعیت وجود دارد که طلاق یکطرفه زمانبر است، تشریفات قانونی و شکلی دارد. مرحله رسیدگی در دادگاه بدوی، داوری و مشاوره که در خصوص مشاوره دادگاه می تواند در صورت مفید تشخیص دادن جلسات مشاوره را تکرار کند، جلسه رسیدگی را تا دو.بار تجدید کند و هر بار معمولا فاصله ی دوماهه. اعتراض به حکم، ارسال پرونده به دادگاه تجدیدنظر، مرحله رسیدگی در دادگاه تجدیدنظر، دوباره اعتراض به حکم تجدیدنظر، ارسال پرونده به دیوان عالی کشور، مرحله رسیدگی در دیوان عالی کشور.

به همین خاطر، یک وکیل خانواده (وکیل طلاق) باید به موکلین یادآوری کند که فقط طلاق توافقی است که با سرعت قابل انجام است و تازه آن هم در مواردی شاید بهتر باشد قدری از سرعت آن کاسته شود. چه بسا یک حرف، همچنان که شاعر گفته: “عالمی را یک سخن ویران کند” بتواند مانع طلاق شود وبنا به تجربه های وکالت در دعاوی خانواده، دیده ام که چنین شده است. شاید قدری عجیب باشد، برای خودمان هم عجیب بوده. اما از آنجایی که هر اقدامی در جهت حفظ خانواده و جلوگیری کننده از طلاق، اقدامی شایسته است لذا درخور مبارزه کردن و تلاش وافر و به زحمت افتادن هم خواهد بود.

طلاق غیابی شاید به نظر و در واژگان راحت و سریع الحصول باشد؛ اکثر موکلین متقاضی طلاق که اولین بار به دفتر وکالت عدل سرا مراجعه می کنند چنین تصوری دارند. اما باید گفت که چنین نیست. طلاق غیابی، در بسیاری مواقع، طولانی تر و دشوارتر از طلاق حضوری است. چندین مرتبه آگهی روزنامه به جهت مجهول المکان بودن طرف (اعم از زن یا مرد) چه برای آگهی کردن به منظور حضور در جلسه رسیدگی، چه برای ارجاع به داوری و چه آگهی کردن برای ابلاغ دادنامه صادره و … همگی مستلزم صرف وقت و حتی هزینه ی اضافه تر خواهد بود. دشواری های طلاق غیابی برای یک وکیل دادگستری که بارها پرونده های طلاق غیابی را تجربه کرده و با ظرافت ها و دشواری های موجود در روند پرونده مواجه شده، ملموس تر و واقعی تر است. بدیهی است رموزی هم در جهت تسهیل موضوع، وجود دارد.

طلاق در دوران عقد هم اخیرا بسیار شایع شده و البته که جای تاسف و ناراحتی دارد. اینکه دلایلش چیست عمدتا مسائل مالی و اقتصادی، یعنی ناتوانی در تأمین و تدارک یک زندگی معمولی و در نتیجه، عدم استقلال در تصمیم گیری های مهم؛ وابستگی بیش از اندازه به خانواده و دخالت خارج از عرف خانواده ها؛ بالا بودن سن ازدواج که عادت به زندگی مجردی را در پی داشته است؛ خیانت و عدم پایبندی یا سست عنصر بودن در خصوص اصول اخلاقی؛ عدم توجه کافی و برآورده نکردن انتظارات و خواسته دهای عاطفی همسر، اعتیاد و عدم پذیرش مسئولیت. البته اینها مختص طلاق در دوره عقد نبوده بلکه از مهمترین علل طلاق در دوره عقد و بعد از آن هستند. کسی که به عنوان وکیل خانواده (وکیل طلاق) تجربه داشته باشد یقینا این دلایل را به تلخی لمس کرده است.

وکیل پایه یک دادگستری، گرچه شایسته تر آن است که قبل از اندیشه ی طرح دعوا و دفاع از موکل، در پی رفع خصومت و برقراری صلح وآشتی برآید اما از آنجایی که وکیل دادگستری باید واقع نگر باشد، معمولا به دنبال ارائه طریق در جهت پیروزی موکل خود در دعوا است. با اینهمه، صداقت داشتن وکیل، همچنان اصلی انکارناپذیر بوده در کنار تخصص و تجربه ی واقعی (و نه سنی) اکثرا نتایج مطلوب تری را به همراه داشته و خواهد داشت. وکیل الزاما نباید پرونده طلاق را به طلاق ختم کند؛ گاهی پیروزی وکیل دادگستری در شکست است البته بدیهی است که نه هر شکستی؛ شکستی که نتیجه اش ایجاد تفاهم وصلح و سازش میان زوجین گردد. این عین پیروزی و بالاترین پیروزی است. همانطور که وکیل خانواده بودن و بخصوص وکیل پرونده طلاق بودن، گاهی، عین مصیبت وگرفتاری است! در مواردی، خود موکل یک دشمن است و طرف مقابل، دشمنی دیگر! ستیز با وکیل از سوی مرجع قضایی نیز به کنار. با اینهمه، هدف و نیت متعالی وکیل، تخصص، تجربه و حرفه ای عمل کردن وکیل و سایر ویژگی های منحصر به فرد یک وکیل، رافع و خنثی کننده ی تمام مشکلات و موانع خواهد بود.

در خصوص مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند، تمکین و عدم تمکین، ممنوع الخروج کردن همسر و …، هم همان مطالبی که در خصوص اوصاف و ویژگی های وکیل گفته شد صدق می کند. وکیل می تواند پرونده را مدیریت کرده از تشدید اختلافات بکاهد به شرطی که منافع موکل را بر منافع خود ترجیح دهد. البته ماهیت و وضعیت پرونده ها و اشخاص متفاوت است و همیشه مهربانی و خیرخواهی وکیل در اذهان موکلین یکسان تعبیر نخواهد شد. در پرونده ها و موضوعات خانواده نیز چنین است. ذهن شکاک، توقعات عجیب و غریب، عجول بودن، استرس های ناشی از محیط زندگی و زناشویی و مواردی از این دست، می تواند نحوه مواجهه ی وکیل با پرونده را تغییر دهد. وکیل باید که روانشناسی موکل را بداند؛ خوب هم بداند.

وب سایت عدل سرا

وکیل  پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

وکیل تخصصی خانواده  

Summary
Review Date
Reviewed Item
وکیل خانواده
Author Rating
51star1star1star1star1star
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =