سرقت رایانه ای حکم دادگاه

سرقت رایانه ای حکم دادگاه

توجه: برای مطالعه در خصوص سرقت در مفهوم سنتی مراجعه شود به مطلبی تحت عنوان: سرقت؛ سرقت حدی و تعزیری- سرقت کارت عابربانک ؛ در سایت عدل سرا

 

مطابق ماده ۱۲ قانون جرایم رایانه ای (ماده 740 قانون مجازات اسلامی- تعزیرات)، عنصر مادی سرقت رایانه ای همان ربودن داده های دیگری است. باید توجه داشت که سرقت رایانه ای (کامپیوتری) با آنچه در سرقت در مفهوم سنتی مورد بحث و نظر و عمل است متفاوت می باشد. ربودن در سرقت رایانه ای به مفهوم انتقال دادن داده ها از یک فایل به فایل دیگر یا از یک سیستم (سامانه) رایانه ای به سیستم دیگر می باشد. انتقال داده ها نیز به دو روش صورت می گیرد یا به صورت کپی (copy) انجام می شود که در این صورت اصل آن نزد صاحب اصلی باقی می ماند  ۲- یا اینکه به صورت کات (cut) یا بریدن انجام می شود که معمولا صاحب اصلی را از داده ها، مدارک و اطلاعات خود محروم می کند.

البته ممکن است اقدام مرتکب  صرفاً تحت عنوان دسترسی غیر مجاز قابل شکایت و تعقیب باشد مثلاً کارمند اداره ای فراتر از اجازه و اختیار خود، وارد سیستم حضور و غیاب الکترونیکی شده و تغییراتی را اعمال نماید؛ چه در جهت منفعت شخصی خود و چه در جهت منافع کارمندان دیگر مجموعه. در اینجا، سرقتی صورت نگرفته بلکه عنوان مجرمانه دسترسی غیر مجاز (ماده 1 قانون جرایم رایانه ای: ماده 729 قانون مجازات اسلامی- تعزیرات) در خصوص مرتکب قابل اعمال است.

سرقت رایانه ای معمولاً به شکلهای زیر قابل تصور و وقوع است: ۱- کاربر با به دست آوردن پسورد (رمز عبور) یک سیستم کامپیوتری وارد آن شده و داده‌ها یا اطلاعاتی که ارزش مالی دارد و متعلق به دیگری است به سیستم یا حساب کاربری خود انتقال دهد.۲- کاربر با نفوذ یا دسترسی غیر مجاز یا فراتر از اجازه ی خود و شکستن قفل وارد فایل مورد نظر شده، صرفاً، اطلاعات و داده های متنی، تصویری یا صوتی را از آنجا به فایل مورد نظر خود منتقل می کند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که اگر کسی به سیستم کامپیوتری یک بانک دسترسی پیدا کند و پولی را از حساب دیگری به حساب خود منتقل کند یا با دخل و تصرف در سیستم عابر بانک مبلغی بیشتر از موجودی حساب خود دریافت کند مرتکب چه جرمی شده است؟ سرقت رایانه ای یا کلاهبرداری رایانه ای؟

جواب: با توجه به اینکه کلاهبرداری رایانه ای یا کامپیوتری عبارت است از تحصیل مال غیر با استفاده متقلبانه از رایانه، بنابراین می‌توان گفت عمل مرتکب تحت عنوان کلاهبرداری رایانه ای قابل رسیدگی خواهد بود.

یک نمونه رای دادگاه در خصوص سرقت رایانه ای:

در خصوص اتهام آقای… فرزند… ساکن  تهران، دایر بر سرقت رایانه ای بدین شرح که متهم داده های مربوط به الگوهای دوخت و طراحی خیاطی شاکی در سایت شخصی وی را مورد سرقت قرار داده و خود را صاحب داده های مذکور معرفی نموده دادگاه با بررسی محتویات پرونده و شکایت شاکی، شهادت شهود، اقرار صریح متهم و سایر تحقیقات صورت گرفته، اتهام نامبرده محرز و مسلم تشخیص و به استناد ماده ۷۴۰ قانون مجازات اسلامی نامبرده را به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم می نماید رأی صادره حضوری و ظرف مهلت ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در دادگاه‌های تجدیدنظر استان تهران میباشد.

عدل سرا؛

وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی

وکیل کیفری- جزایی

وکیل جرایم رایانه ای و سایبری (اینترنت و فضای مجازی)

عضو کانون وکلای دادگستری مرکز

Summary
Review Date
Reviewed Item
Admin
Author Rating
41star1star1star1stargray
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =